Dusza mieszkania – czworonożna. Jak zadbać o komfort podopiecznych kiedy są niesforne?

Dusza mieszkania – czworonożna. Jak zadbać o komfort podopiecznych kiedy są niesforne?

Każdy, kto miał lub ma zwierzęta w domu to wie, że te małe istoty posiadają tak różne charaktery, że ludzie przy nich wydają się mało zróżnicowani, a trafiają się tak niesforne i rozrabiające, że ręce opadają. W końcu są członkami rodziny, niekiedy wywracając świat do góry nogami, ale nie żałuje się tego, wręcz jest to powód do radości, którą chcemy się dzielić.

Zwierzęta w domu działają tak pozytywnie, że nawet introwertycy posiadający koty stają się bardziej otwarci w rozmowach i niekiedy opowiadają o zabawnych sytuacjach, których główną rolę pierwszo planową ma naturalnie kot. I to właśnie koty, przez swój dość „dumny” charakter bywają tematem rozmów i dyskusji, bardzo często uważamy, że kota nie da się edukować.

Tak jak w przypadku psów, których charakter jest dość zadziorny- niekiedy podgryzanie mebli, czy rozszarpanie poduszki wydaje się zabawą – wysyłamy na szkolenia, czy do behawiorysty, tak również koty można nauczyć zachowania. Zwierzęta to bardzo inteligentne stworzenia, posiadają swoje nawyki, a wiedza o zachowaniu jest przekazywania przez otoczenie – podobnie jak człowiek, nie rodzimy się „z wiedzą”, ale zostaje Nam przekazana.

W końcu posiadacze psów i kotów, często zauważają, że zwierzęta upodobniają się do swoich „krewnych” innej rasy i nie jest trudno spotkać kota, który zachowuje się jak pies, czy pies zachowujący się jak kot.

Stąd bardzo ważna jest edukacja czworonożnych dusz w mieszkaniu, nawet nie z myślą o Nas, ale przede wszystkim z myślą o kotach i psach, by zwiększyć bezpieczeństwo, czy łatwiej pilnować i dbać o zdrowie, w końcu wiele rzeczy jest zabójczych dla nich, a niesforny może zjeść to.

W czasach kiedy spędzamy więcej czasu w domu, to właśnie te małe istoty dostarczają Nam powodu do radości czy zmartwień i zwracamy większą uwagę. Przez to może wiele działań przeszkadzać, a wcześniej po prostu nie mieliśmy okazji zauważyć z powodu wychodzenia do pracy. Tu właśnie z pomocą przychodzą treserzy, którzy pomogą ułożyć psa by ten np. nie jadł stołu, czy nie próbował dostać się do szafki ze słodyczami (bo nagle Nasza dieta uległa zmianie na rzeczy bardziej słodkie – a czekolady psy nie mogą jeść).

Psie przedszkola, czy behawiorystów łatwo znaleźć. Wystarczy wpisać w Google „Behawiorysta Bytom” i mamy szeroki wybór ośrodków czy treserów z okolicy. W każdym mieście, każdy prześciga się jako „najlepszy”, a im większe miasto tym więcej. W czasach kiedy spędzamy więcej czasu z Naszymi podopiecznymi powinniśmy pomyśleć o nich bardziej, bo bez nich Nasze życie stałoby się puste i smutne.